Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Yunan yardımını siyasi meselelere bağlayamayız

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Depremin ardından Türkiye’ye yardım elini uzatan ülkelerden biri olan Yunanistan, bölgeye hem arama kurtarma hem de insani yardım gönderdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntının ardından iki ülkenin ortasındaki ilgiye ilişkin değerli açıklamalarda bulundu.

Nikos Dendias, Yunanistan’ın Türkiye’ye gelişinin ve Türk kamuoyundaki olumlu havanın iki halkın yakınlığını gösterdiğini belirtti.

“Mevlüt Çavuşoğlu bizleri ayrı bir samimiyetle karşıladı”

Dendias’ın Türkiye’de yaşanan beyin sarsıntısı faciasına ilişkin açıklamaları şöyle:

Türkiye benzeri görülmemiş bir felaketle karşı karşıya. Bu üzücü felaketin sonuçlarını bilmek ve hissetmek artık mümkün değil. Türkiye’de bulunmam, Yunanistan’ın Türk halkıyla olan bölünmez dayanışmasının ve dayanışmasının açık bir göstergesiydi. Gördüğümüz görüntüler şok edici, hissettiğimiz acı tarif edilemez. Depremzedeleri enkazdan kurtarmak için mümkün olan her türlü çabayı gösteren Yunan yardım misyonu üyelerinin çabası takdire şayandır. Bu kasvetli ortamda Türk mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu bizleri özel bir samimiyetle karşılayarak, Yunan Hükümetine, Yunanistan Başbakanına ve Yunan halkına şükranlarını iletti. Yunan ekiplerinin çalışmalarını da sık sık övdü.

“Yunanistan’ın Türk halkına yaptığı yardımı siyasi meselelere bağlayamayız”

Türk vatandaşlarının sıcak ve içten dilekleri, gruplarımız tarafından aynı sıcaklık ve özveriyle yerine getirildi. Yunan devleti ve toplumunun komşumuza yardım etme isteği ve buna bağlı olarak Türk toplumunun bu yardımı kabul etme konusundaki minnettarlığı unutmamamız gereken ana parametrelerdir. Yunanistan’ın Türk halkına yaptığı yardımı herhangi bir jeopolitik gelişmeye veya siyasi bahse bağlayamayız.

cungushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu