Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken, hurda araç teşvik yasasının yeniden çıkarılmasını istedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çevre, insan sağlığı ve trafiği olumsuz etkileyen hurda araçların geri dönüşümü için teşvik yasasının yeniden gündeme getirilmesini istedi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların insan sağlığını tehdit eden eski, çürüyen, peyzaj ve çevre kirliliğine neden olan araçlarını özendirerek ve lisanslı geri dönüşüm tesislerine bırakarak tasarruf etmeleri gerektiğini belirtti.

Bunun için araçlarını hurdaya çıkaran şahısların motorlu taşıtlar vergi borçları ve trafik cezalarının silinmesi ve çıkarılacak yasanın her zaman yürürlükte olması gerektiğini belirten Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

“Döviz kurundaki artıştan dolayı sıfır araç fiyatları yükselirken, vergisiz fiyatı artan aracın ÖTV matrahı iki kattan fazla arttığı için araç fiyatları iki kattan fazla arttı. 2. el ve eski araçların kullanılması trafikte olası riskleri artırmaktadır.Ayrıca yakıt tüketimini artırarak ve ithalatı gereksiz yere keserek milli servet kaybına neden olmaktadır.Ayrıca eski araçların hurdaya çıkarılmaması Türkiye’nin yurt dışından hurda ithal etmesine neden olmaktadır. Türkiye en çok hurda ithal eden ülkelerden biri ancak teşviklerle eski araçlar hurdaya çıkarılmalı ve hurda ithalatı azaltılarak döviz çıkışı engellenmelidir.

“İnsan sağlığını da olumsuz etkiliyor”

Palandöken, yollarda yaklaşık 26 milyon aracın bulunduğunu ve bunların çoğunun 15 yaş ve üzeri olduğunu kaydetti.

Tüm dünyanın çevreye daha az atık salan hibrit ve elektrikli araçlara yöneldiği bu dönemde Türkiye’nin bu tür hurda ve eski araç kullanımının çevreyi olumsuz etkilediğine işaret eden Palandöken, “Çünkü ulaşım kolu en büyük yakıt üreticisi konumunda. insan yapımı sera gazları Duman atması ve egzoz emisyon maliyetlerinin normalin çok üzerinde olması çevremizi tehdit etmekte ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.Bu nedenle caddelerde, sokaklarda hurda ve atıl araçlar için vatandaşlarımızı özendirici bir kuraldır. ve kareler.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu