Haber

Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerine çığda arama kurtarma eğitimi verildi

Ankara’dan Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından Zigana Dağı ve Kayak Merkezi’nde üniversite öğrencilerine çığ arama kurtarma eğitimi verildi.

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Başkanlığı’na (AYAY) Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birlikler ve Ankara’dan JAK ekipleri tarafından Zigana Dağı ve Kayak Merkezi’nde çığ arama kurtarma eğitimi verildi. JAK ekipleri, AYAY öğrencilerine çığ felaketinde arama kurtarmada kullanmaları gereken teknikleri uygulamalı olarak gösterirken, barınak kurulumu hakkında da bilgi verdi. Arama kurtarma eğitiminin ardından öğrenciler, Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin operasyonlarda kullandığı ekipmanları inceleyerek bilgi aldı.

“Öğrencilerimize uygulamalı eğitim veriyoruz”

Uygulamalı eğitimin önemine vurgu yapan Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü (AYAY) Dr. Öğr. Öğrencilerimize afet durumlarında planlama yapabilmeleri için gerekli birimlerde eğitim veriyoruz. Bugün burada jandarma ekiplerinden arama kurtarma ve çığlarda barınak kurma konusunda eğitim aldık.” söz konusu.

“Jandarma ekipleri deneyimlerini bizimle paylaştı”

Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Ercan Deniz, jandarma ekiplerinden aldıkları eğitimden çok memnun kaldığını belirterek, “Jandarma ekiplerimiz, bir tehlike durumunda ne yapmamız gerektiği konusunda bizlere bilgi verdi. jandarma ekiplerimiz tecrübelerini bizimle paylaştı, bence çok iyi oldu. “Olayları ve afetleri birebir yaşayan insanlarla tanıştık” dedi. – GÜMÜŞHANE

keciborlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu