Ekonomi

UTİKAD’dan yardım lojistiği için demiryolu önerisi

Deprem bölgesine ulaşım sorunu yaşayan UTİKAD Genel Müdürü Alperen Güler, “Karayolu yüklü olarak kullanılıyor ancak burada uyumun doğru kurulması gerekiyor. Milletimiz büyük bir hassasiyet göstererek afet bölgesine yardım malzemesi gönderiyor; Ancak edindiğimiz son bilgilere göre gönderilen araçlar Konya’dan sonra ilerlemekte zorlanıyor. Yollarda uzun araç kuyrukları oluşuyor. Ayrıca gelen araçların indirilmesi için de ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Araçların burada ekipman eksikliğinden dolayı beklemesi de uzun zaman alıyor. Geri dönüş konusunda da sıkıntıların olduğunu biliyoruz” dedi.

Demiryolu kullanımının düzenlenmesi gerekliliğine vurgu yapan Güler, Bloomberg HT yayınına katılarak, “Demiryolu, karayolu üzerindeki olumsuz etkilerden etkilenmiyor. Hatta bu durum bize bu tür afetlerde deniz, demir, hava ve kara dahil tüm ulaşım yollarının verimli kullanılması gerektiğini göstermiştir.”

Demiryolu ile Kayseri, Sivas, Elazığ ve Konya’ya ulaşımın mümkün olduğunu belirten Güler, “Ulaşımdaki en büyük sıkıntı hava şartlarından kaynaklanıyor. Demiryolunu kullanmanın avantajı, bu olumsuz koşullardan en az etkilenen ulaşım şekli olmasıdır. Karayolu ile taşıyabileceğinizden çok daha fazlasını demiryolu ile taşıyabilirsiniz. Demiryolu etkin kullanılabilseydi trafikten en az şekilde etkilenirdi. En azından açık hatlar değerlendirilebilir” dedi.

haber-silivri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu