Haber

Tayland’da bulunan Minimocursor phunoiensis dinozorunun kalıntıları

“En küçük koşucu” anlamına gelen dinozor Minimocursor phunoiensis’in en iyi korunmuş kalıntıları Tayland’ın Kalasin eyaletinin Phu Noi bölgesinde bulundu.

Science News web sitesine göre, Mahasarakham Üniversitesi Paleontolojik Araştırma ve Eğitim Merkezi’ndeki araştırmacılar, Tayland’ın Kalasin eyaletinin Phu Noi bölgesinde Erken Jura dönemine ait dinozor kalıntıları keşfettiler.

Araştırmacılardan biri olan Sita Manitkoon, bulguların Güneydoğu Asya’daki en eski Neornithischia türü olan Minimocursor phunoiensis dinozorunun bölgede en iyi korunmuş kalıntıları olduğunu bildirdi.

Phu Noi bölgesinin iskelet kalıntıları açısından oldukça zengin olduğunu belirten Manitkoon, bulunan kalıntıların “Neornithischia türünün Güneydoğu Asya’da kaydedilen en eski örneği” olduğunu kaydetti.

Neornithischia çeşidinin biyoçeşitliliği, biyocoğrafyası ve erken evrimsel tarihi hakkında yeni bilgiler edindiklerini belirten Manitkoon, kalıntıların gelecekte Minimocursor phunoiensis’in biyolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabileceğini ifade etti.

“En küçük koşucu” anlamına gelen minimocursor phunoiensis’in yaklaşık 145 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.

Keşif, “Çeşitlilik” dergisinde yayınlandı.

belen-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu