Haber

Para dolandırıcılığını yapan sanığa Yargıtay’dan onay

Gittiği mağazada aldığı eseri iade ederken para üstünü vererek esnafı dolandıran sanığa verilen ceza Yargıtay tarafından onandı. Emsal kararla birlikte özellikle küçük esnafı mağdur eden döviz dolandırıcılığı yöntemini kullananlar hapis şokunu yaşayacak.

Arkadaşıyla gittiği mağazadan aldığı battaniyenin parasını ödeyen genç, bir süre sonra ‘vazgeçtim’ diyerek esnaftan parasını istedi. Dükkan sahibi para üstünü geri istedi ve 200 liralık banknotu şüpheli gence verdi. Şüpheli madeni parayı teslim ediyormuş gibi yaparak ortalığı karıştırdı. Bir süre sonra dükkandan ayrıldığında dolandırıldığını anlayan esnaf polise başvurdu. Soruşturmada, dolandırıcılık davasına karışan genç hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme sanıkları Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesi hükümlerine göre cezalandırdı. Sanık avukatının karara itiraz etmesi üzerine devreye giren Yargıtay 15. Ceza Dairesi emsal karara imza attı.

Kararda; “Olay tarihinde bir battaniyeyi beğendiği, fiyatını sorduğu, 50 TL olduğunu öğrenince almaya karar vermiş gibi davranarak 200 TL’yi müştekiye uzattığı, müştekinin de parayı aldığı anlaşılmıştır. Battaniye bedelini ödeyip kalan 150 TL’yi sanığa iade etti, isteyerek geri aldı 150 TL’yi iade etti, konuşurken müştekiyi meşgul etmek amacıyla battaniye alıyormuş gibi yaptı. kafa karışıklığı, para üstü olan 150 TL’yi aldığı 200 TL ile birlikte işyerinden iade etmedi.Bu davada sanığın dolandırıcılık suçunu işlediğinin ileri sürüldüğü davada, sanık savunması, müştekinin beyanı ve belge çerçevesinde, mahkemenin mahkûmiyet kararının kabulü hatalı bulunmadı.

Ceza ne kadar?

Basit dolandırıcılığın cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesinde şöyledir: “Bir kimseyi hileli hareketlerle aldatarak, kendisine veya başkasına menfaat sağlayacak şekilde kendisine veya oburuna menfaat sağlayan kimse, birinden hapis cezası ile cezalandırılır. yıldan beş yıla kadar ve beşbin güne kadar para cezası.” – BURSA

haberkestel.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu