Haber

Alman polisi, İsveçli çevreci Thunberg’in gözaltına alınmasının kurgu olduğu iddiasını yalanladı

Almanya’nın Lützerath kentindeki linyit maden sahasının genişletilmesini protesto eden çevre aktivistleri arasında yer alan İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in gözaltına alınmasının hayali olduğu iddiaları Alman polisi tarafından yalanlandı.

Çevreci Thunberg’in gülümsemesi ve polisin sosyal medyada bir görüntüde yanında beklerken görülmesinin ve milyonlarca kişi tarafından izlenmesinin ardından sosyal medyada ve bazı basın organlarında bunun “kurgusal bir video” olabileceği iddiası ortaya atıldı.

Yerel polis sözcüsü, BBC’ye yaptığı açıklamada, Thunberg’in tutuklanmasının hileli olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, polisin lojistik nedenlerle Thunberg’i beklediği belirtildi.

Açıklamada, gözaltına alınanların araca bindirilmeden önce birkaç dakika bekletildiği ve bunun rutin bir uygulama olduğu belirtildi.

Dünkü olaylarda çevreciler gözaltına alındı

Dün Lützerath’ta düzenlenen gösteride, kömür madeninin genişletilmesine karşı çıkan çevre aktivistleri, eylemleri sırasında atlı polisin sert müdahalesiyle karşılaştı ve bazı göstericiler yaralandı.

Polis, aralarında İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu protestoculara maden sahasına doğru yürüyen protestoculara cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Alman polisi daha sonra Thunberg’i diğer aktivistlerle birlikte gözaltına aldı ve kimliğini kontrol ettikten sonra akşam serbest bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu