Ekonomi

Alman basınından ilgi gören Türkiye analizi: Önde gelen üretim merkezlerinden biri olmaya hazırlanıyor

Alman Die Welt gazetesi, haberinde Türkiye’nin önde gelen üretim merkezlerinden biri olmaya hazırlandığını yazdı. Çin’de Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan sıkıntıların ardından firmaların üretim merkezlerini taşımak için rotalarını Avrupa’ya çevirdiğini belirten gazete, bunun Türkiye için bir fırsat olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN ÜRETİM ÜSSÜ OLABİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şirketler için cazip fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Die Welt, liman işletmecisi DP World Yarımca CEO’su Kris Adams’ın sözlerine yer verdi. Konteyner terminalinde konumu gereği Marmara Denizi’nde büyük fırsatlar gördüğünü belirten Adams, “Türkiye’deki yatırım fırsatlarına iyi niyetle bakıyoruz. Ülke çok büyük büyüme potansiyeline sahip.” Haberde, uluslararası şirketlerin daha çok yerel ve bölgesel teslimat seçeneklerine odaklandıkları tedarik zincirlerini tamamen yeniden düşünmek zorunda oldukları belirtildi.

“TÜRKİYE UYGUN BİR MERKEZ”

Die Welt, Erdoğan’ın açıkladığı gibi Türkiye’nin dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden biri olmaya hazırlandığını ve bunun için şartların iyi olduğunu yazdı. Türkiye’de nüfusun genç ve eğitimli olduğuna ve mevcut hükümet döneminde üretim altyapısının büyük ölçüde genişletildiğine dikkat çekilen haberde, “Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki konum, ülke uygun bir merkez.Ayrıca Türkiye Gümrük Birliği üyesi olduğu için AB ile mal dolaşımı serbest.’ denildi.

“ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK MERKEZİ”

Alman Tesa firmasının Türkiye üzerinden Yakın ve Orta Doğu’daki faaliyetlerini genişletmeyi planladığı bildirildi ve şirket sözcüsü, “Metropol önemli bir lojistik merkez ve Avrupa, Asya ve Afrika için coğrafi bir kavşak teşkil ettiği için İstanbul, satış ekiplerimizin genel merkezi olacak.” .

TÜRKİYE’DEKİ FİRMALAR KAPASİTELERİNİ ARTIRIYOR

İtalyan moda üreticisi Benetton da bu yılın sonundan itibaren Asya’daki üretimini yarıya indirecek ve Sırbistan, Hırvatistan, Türkiye, Tunus ve Mısır’daki kapasitelerini artıracak. Türkiye’de üretilmesini istediği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu