Haber

120 kişinin hayatını kaybettiği Eda Apartmanı ile ilgili şoke eden detay!

Kahramanmaraş merkezli yüzyılın felaketi, onbinlerce binanın yıkılmasına ve binlerce vatandaşın hayatına mal oldu. Devletin ve milletin var gücüyle yaraları sarma çabası devam ederken, felaketten geriye acı hikayeler ve sarsıcı detaylar kaldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Piri Reis Mahallesi’nde denize sıfır konumda bulunan Eda Apartmanı, 42 yıl önce dönemin ünlü müteahhitlerinden Nafiz Soyer tarafından inşa edildi.

8 MİLYON DAİRE VARDI

Depreme kadar bölgenin en beğenilen apartmanlarından biriydi. Nitekim deprem öncesi verilen ilanlarda bazı daireler 7 milyon 750 bin liradan satışa çıkarılırken, bazı daireler 19 bin 500 liradan kiraya verildi.

Ancak Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde Eda Apartmanı da yıkıldı.

48 dairede 128 kişinin yaşadığı binadan sadece 8 kişi yaralandı. Çoğu çocuk 120 kişi hayatını kaybetti. Kurtulan 8 kişiden ikisi bankada çalışan Hasret Hanım ve kızıydı.

Sarsıntının başında kızıyla birlikte birinci kattaki apartmandan kaçmayı başaran Hasret Hanım’ın annesi ve babası da yaralananlar arasındaydı.

“YENİ İNŞAAT KARARI ALINDI AMA KİT DEĞİLDİ”

Sabah’ta yer alan habere göre depremden günler sonra ortaya çıkan bir detay yürekleri dağladı. Depremden sadece bir gün önce 5 Şubat’ta toplanan apartman sakinlerinin 42 yıllık binayı yıkıp yeniden inşa etme kararı aldığı ortaya çıktı.

Yıkılan Eda Apartmanı’nın enkazının paylaşıldığı sosyal medya hesabı altına yorum yapan bankacı Özlem Hanım’ın sahibi Filiz Walker, “Bir gün önce apartman yönetimi oybirliğiyle binanın yıkılıp yeniden yapılmasına karar verdi ama kısmet olmadı.”söz konusu.

Yürüyen yazısında, enkazı görünce öldüğünü sandığı kiracısı ve kızıyla tanışıp kucaklaştığı anı da anlattı.

KAYNAK: SABAH GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu